İçeriğe geç
Anasayfa » Hurda Türleri

Hurda Türleri

Hurda Türleri

Hurda Türleri arasında birden çok hurda niteliği taşıyan geri dönüşüm ürünleri bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla aşağıda listelenmiştir.

Bakır Kablo Hurda

İletkenliği ile bilinen bakır makine, inşaat, ev, fabrika vb. Bir çok alanda kullanımı yaygın olan bir maden türüdür. Ülkemizde rezerv açısından çok bulunmayan bakır madeni belirli periyotlar ile yurt dışından getirilmektedir. Bu sebeple Bakır Hurdanın da maliyeti yükselmektedir. İnsan yaşamı için olmazsa olmaz olan bakır hayatın hemen hemen her yerinde kullanılmaktadır. Böylece pratik kazanmamızda insan yaşamını kolaylaştırma da ulaşımdan teknoloji geniş çaplı kullanım alanının olması da bu maden türüne olan ilgiyi artırmaktadır. Böylelikle insanlar kullanmadığı hurda bakırı satmak istediği zaman bir hurdacı bulmak zorundadır. Satılan bakır hurda da iyi bir gelir ve kazanç sağlamaktadır. Çünkü bakır madeninin rezervi az olmasından dolayı fiyatı da bir hayli yüksektir. Bakır hurda kullanım alanları ve kullanım amaçlarına göre çeşitlere ayrılmaktadır. Bu ayrımdan dolayı da her bakır hurdası aynı fiyatta hurdacıya satılmamaktadır. İletkenliğinin yüksek olması, kaliteli ve 1.sınıf saf bakır olması bakır hurda fiyatını da yükselten faktörlerdendir.

Bakır Kablo Hurda
Demir hurdası

Demir Hurdası

Demir hurda, çeşitli metal eşyaların atık haline gelmiş olan demir parçalarıdır. Örneğin, eski arabalar, ev aletleri, inşaat malzemeleri, gemi parçaları ve diğer endüstriyel malzemeler gibi birçok kaynaktan elde edilmektedir. Demir hurdası, birçok endüstriyel uygulamalarda tekrar kullanılmakta. Hurda demir, yeniden döküm için kullanılarak yeni metal ürünleri yapılmakta. Bu nedenle de enerji tasarrufu sağlanır ve doğal kaynakların korunmasına katkı sağlar. Demir hurda, demir cevherinin madencilikten çıkarılmasının yerine kullanılmaktadır. Bu nedenle çevresel olarak daha sürdürülebilir bir seçenek olarak görülmektedir. Ayrıca, geri dönüştürülen demir ürünleri genellikle daha düşük maliyetlidir. Bu nedenle endüstriler için ekonomik olarak avantajlıdır.

Hemen Ara